Настани

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл – Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Со благослов на надлежниот архиереј на Австралиско – сиднејската епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј, во мисија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на Австралиско тло, односно во Австралиско – сиднејската епархија пристигна новиот свештеник, презвитерот м-р Владо Недески, кој од Охрид доаѓа на позицијата парох при Македонската православна црквовна општина „Света Петка“ во Рокдејл („Saint Petka“ – Macedonian Orthodox Church …

CHURCH ANNOUNCEMENT REGARDING THE CHURCH PATRONAL FEAST OF SAINT NIKOLA AT OUR MACEDONIAN ORTHODOX CHURCH IN PERTH

Црковно соопштение по повод храмовиот празник и прославата за свети Никола при нашата Македонска православна црковна општина во Перт (Западна Австралија)   Драги Верници, ви соопштуваме на сите дека на 19-ти  декември во ВТОРНИК е Свети Никола, храмов празник на нашата Македонска Православна Црква во Перт, токму во чест на Свети Никола идниот вторник на 19-ти декември ке биде отворена нашата Света црква и ќе има Света Литургија и Света …

Голем собир во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 10. 12. 2017, во 27-та недела по Педесетница, кога Светата Црква го празнува, светиот маченик Јаков Персијанец, седумнаесет Индиски преподобно маченици, преподобен Роман Чудотворец, преподобен Пафнутиј, преподобен Натанаил, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) отслужи Света Златоустова Литургија. На Литургијата учество зеде мноштво народ,  кој се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата беше извршен Водосвет и Благословување на славскиот колач. …

Со Божествена литургија прославена храмовата слава во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 09. 12. 2017 година, кога го празнуваме празникот свети вмч. Георгиј, односно споменот  од Осветувањето на храмот на свети вмч. Георгиј во Киев (1051-1054), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија со што беше прославена славата на храмот. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата имаше заедничка трпеза и дружење …