Голем собир во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 10. 12. 2017, во 27-та недела по Педесетница, кога Светата Црква го празнува, светиот маченик Јаков Персијанец, седумнаесет Индиски преподобно маченици, преподобен Роман Чудотворец, преподобен Пафнутиј, преподобен Натанаил, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) отслужи Света Златоустова Литургија. На Литургијата учество зеде мноштво народ,  кој се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата беше извршен Водосвет и Благословување на славскиот колач. …

Со Божествена литургија прославена храмовата слава во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 09. 12. 2017 година, кога го празнуваме празникот свети вмч. Георгиј, односно споменот  од Осветувањето на храмот на свети вмч. Георгиј во Киев (1051-1054), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија со што беше прославена славата на храмот. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата имаше заедничка трпеза и дружење …

Со Божествена литургија прославен патрониот празник Свети Климент Охридски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 08. 12. 2017, кога Светата Црква го празнува патрониот празник на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Светиот Климент Охридски, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев), во сослужение на свештенството од Мелбурн, протојереј –ставрофор Ефтим Бетински и на ереј Климент Станковски отслужи Света Златоустова Литургија со што свечено беше прославена манастирската слава. На Литургијата учество зеде мноштво народ, кој се причести …

Вечерна богослужба во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 08. 12. 2017 година, во навечерието на празникот Свети Георгиј, односно на споменот од Осветувањето на храмот на свети Георгиј во Киев (1051-1054), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Вечерна богослужба со што започна празнувањето на храмовата слава. На Вечерната богослужба присуствуваше верен народ.

Вечерна богослужба по повод манастирскиот празник Свети Климент Охридски  во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 07. 12. 2017, во предвечерието на празникот Свети Климент Охридски, кој е патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужение на ерејот Климент Станковски отслужи Вечерна богослужба, со што започна торжественото празнување на манастирската слава. На богослуженито учество зеде мноштво народ.