СВЕТИ НАУМ OХРИДСКИ

Нa 05.01.2017 гoдинa, нa прaзникoт нa свети Нaум Oхридски Чудoтвoрец, вo хрaмoт “Св. Нaум Oхридски” вo Аделaид, беше oтслуженa светa aрхиерејскa Литургија, нa кoјa чинoнaчaлствувaше Негoвoтo Висoкoпреoсвештенствo Митрoпoлитoт Дебaрскo-кичевски г. Тимoтеј, вo сoслужение нa прoтoереј-ставрoфoр Ефтим Бетински, прoтoерејoт Никoлa Христoски и прoтoѓaкoнoт Никoлче Ѓурѓинoски. Пред зaпoчнувaњетo нa Литургијата, беше извршен чинoт нa преoсветувaње нa хрaмoт. Пo зaвршувaњетo нa Литургијaтa, беше прекршен прaзничниoт кoлaч, a Митрoпoлитoт Тимoтеј се oбрaти кoн верниoт …

ВТОРА КАНОНСКА ПОСЕТА НА АВСТРАЛИЈА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА ВТОРА КАНОНСКА ПОСЕТА НА АВСТРАЛИЈА Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор на новоформираната Австралиско – сиднејска православна епархија г. Тимотеј, во придружба на неговиот секретар протојерејот Никола Христоски и протоѓакон Николче Ѓурѓиноски, ќе ја посетат Австралија во периодот од 03.01.2017 до 29.01.2017. Митрополитот г. Тимотеј заедно со придружниците и парохиските свештеници ќе отслужи свети архиерејски литургии во храмовите, кои што се под негова надлежност и …

Свечено одбележување на 10 годишниот јубилеј од постоењето на Македонската Православна Младина на Австралија (MOYA)

На 19. 11. 2016 година Македонската Православна Младина на Австралија (MOYA) одбележа 10 години од нејзиното основање. На јубилејната прослава биле присутни голем број православни верници од македонската заедница, како видни лица од заедницата и политичкиот живот на Австралија, но и претставници од другите помесни цркви. На свечената прослава свој говор пред присутните гости одржал претседателот на MOYA, г. Ананија Ананиевски.   Говор на претседателот на MOYA – по повод …

ЈУБИЛЕЈ 65 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕ И 35 ГОДИНИ АРХИЕРЕЈСКО СЛУЖЕЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ ТИМОТЕЈ

Црквата, според својата структура, е богочовечки организам, кој е складен само тогаш кога сите негови служби и дарови се во меѓусебна согласност. Затоа и апостолот Павле вели: „И не може окото да и рече на раката: Не си ми потребна, ниту, пак, главата на нозете: Не сте ми потребни… за да нема расправии во телото, а органите подеднакво да се грижат едни за други (1Кор. 12, 21-25). Единството на Црквата е евхаристиско, …

ОСВЕТУВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКАТА АВСТРАЛИСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА „УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“ – СИДЕНХАМ, МЕЛБУРН (ВИКТОРИЈА)

Македонската Австралиска Православна Црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам – Мелбурн беше изградена едниствено со доброволни парични даренија и доброволна работна рака од православните Македонци кои што живеат во Западните предградија на Мелбурн, по иницијатива и големо залагање на Управните Одбори кои во текот на изминатиот дваесетгодишен период се менувале на секои две години, плус две. Со решение на актуелниот Управен одбор под водство на претседателот Владо Трпчевски, на …