Излезе од печат четвртиот број од епархиското списание „ПРАВОСЛАВИЕ“

             Пред извесен период, повторно, по милоста Божја Ве информираме дека со благослов на нашиот надлежен епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј – излезе од печат четвртиот број од епархискиот гласник на  Австралиско – сиднејска епархија при МПЦ-ОА – списанието „ПРАВОСЛАВИЕ“, кое веќе една година успешно на секои три месеци ги радува своите читатели. До читателите на списанието „Православие“ Почитувaни наши …

Честитка од Младинската организација до Архимандритот Гаврил (Галев) по повод 20-годишниот јубилеј од неговото ракополагање во јеромонашки чин

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА МЛАДИНА НА АВСТРАЛИЈА – М О Y А  03/2018 – 20 ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ ОД ЈЕРОМОНАШТВО НА АРХИМАНДРИТ ГАВРИЛ   До: Архимандрит Гаврил (Галев)    Ч Е С Т И Т К А Од мое лично име и од името на сите членови на Македонската православна младина на Австралија на нашиот духовен татко, Високопреподобниот Архимандрит г. Гаврил Галев (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк – му …

Честитка од Информативната служба на Австралиско- сиднејската епархија по повод 20 годишниот јубилеј од ракополагањето во јеромонашки чин на Неговото Високопреподобие Архимандритот г. Гаврил (Галев)

Австралиско – сиднејска православна епархија Информативна служба       Предмет (02/2018): Честитка (По повод 20 годишниот јубилеј од ракополагањето во јеромонашки чин на Неговото Високопреподобие Архимандритот г. Гаврил (Галев)        До:               Архимандрит Гаврил (Галев) Почитуван, Дозволете да Ви се обратиме со оваа скромна, но искрена честитка  од името на сите членови на Информативната служба на  Австралиско – сиднејската православна епархија …

Честиткa за изборот на г. Даријан Сотировски за Директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

      До:                                                                                                                   г. Даријан Сотировски, Директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи   Почитуван, Дозволете да Ви се обратиме со оваа скромна, но искрена честитка  од името на сите членови на Информативната служба на  Австралиско – сиднејската православна епархија – по повод Вашето назначување на позицијата Директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи во Република Македонија. Ви посакаме успешна …

Именденска честитка од името на Епархијата до надлежниот архиереј г. Тимотеј

        МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО – СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА До:                                                                                                     Неговото Високопреосвештенство                                                                                        Митрополитот Дебарско-кичевски                                                                                        и Администратор Австралиско-сиднејски                                                                                                                    г. Tимотеј   „Така треба да  свети пред луѓето и вашата светлина за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Отец, Кој е на небесата“. (Матеј 5,16)   Ваше Високопреосвештенство, ја имамe особената чест да Ви се обратиме со следнaтa: Ч Е …