Излезе од печат третиот број од епархиското списание „ПРАВОСЛАВИЕ“

Повторно, по милоста Божја Ве информираме дека со благослов на нашиот надлежен епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј – излезе од печат веќе третиот број од епархискиот гласник на  Австралиско – сиднејска епархија при МПЦ-ОА – списанието „ПРАВОСЛАВИЕ“. Овој трет број на црковниот гласник е посветен на големиот исихаст Свети Григориј Палама, архиепископот Солунски. Во овој број ќе читате:   1 …

ПОКАНА ЗА ЧАСОВИ ПО ВЕРОНАУКА

Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric Diocese of Australia – Sydney МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО-СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА „Saint Demetrius of Solun“ – Macedonian Orthodox Church – Wollongong Македонска православна црква „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг   ПОКАНА ЗА ЧАСОВИ ПО ВЕРОНАУКА Македонска православна црква „Свети Димитриј Солунски“ во Волонгонг – Сиднеј (Нов Јужен Велс), им соопштува и ги поканува сите заентересирани верници да земат учество на часовите по …

Осветување на новите простории на Македонското Добротворно Друштво (MWCA)

Со благослов на Неговото Високопресвештенсво г. Тимотеј, игуменот Гаврил (Галев) на 16. 05. 2017 година ги освети новите простории на Македонското Добротворно Друштво (MWCA –  Macedonian  Welfare Community Association), кои долги години несебично се залагаат за доброто на македонската заедница во Австралија. Им посакуваме уште поголеми успеси.    

Владиката г.Тимотеј го освети најубавиот иконостас во Австралија

Владиката г. Тимотеј со осветување на новиот иконостас на храмот „Св. Никола“ во Кабрамата, Сиднеј, на 20. 01. 2017 година ја продолжува канонската посета на Австралија. Македонците во Австралија со голема радост го пречекуваат владиката г. Тимотеј на сите настани, а храмовите се полни со верници. Иконостасот кој бил осветен во „Св. Никола“ во Кабрамата, Сиднеј е дрворезбан иконостас со нови икони. Иконостасот кој беше осветен е рачна изработка на …

Богојавление – Водици во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 19.01.2017 гoдинa, пo пoвoд прaзникoт Бoгoјaвление – Вoдици, вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски, од страна на протојерејот-ставрофор Љубомир Милошоски во сослужение со старешината на храмот, протојерејот Александар Ивановски беше oтслуженa божествена Литургија. Пo завршувањето нa Литургијата, беше извршен чинoт нa Гoлем Бoгoјaвленски вoдoсвет. Пoтoa сиoт верен нaрoд, предвoден oд свештенствoтo, се упaти кoн вoдите нa сиднејскoтo крајбрежје, кaде, спoред трaдицијaтa, беше фрлен светиoт Крст.