Настани

Со Божествена литургија прославен патрониот празник Свети Климент Охридски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 08. 12. 2017, кога Светата Црква го празнува патрониот празник на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Светиот Климент Охридски, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев), во сослужение на свештенството од Мелбурн, протојереј –ставрофор Ефтим Бетински и на ереј Климент Станковски отслужи Света Златоустова Литургија со што свечено беше прославена манастирската слава. На Литургијата учество зеде мноштво народ, кој се причести …

Вечерна богослужба во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 08. 12. 2017 година, во навечерието на празникот Свети Георгиј, односно на споменот од Осветувањето на храмот на свети Георгиј во Киев (1051-1054), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Вечерна богослужба со што започна празнувањето на храмовата слава. На Вечерната богослужба присуствуваше верен народ.

Вечерна богослужба по повод манастирскиот празник Свети Климент Охридски  во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 07. 12. 2017, во предвечерието на празникот Свети Климент Охридски, кој е патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужение на ерејот Климент Станковски отслужи Вечерна богослужба, со што започна торжественото празнување на манастирската слава. На богослуженито учество зеде мноштво народ.

Излезе од печат третиот број од епархиското списание „ПРАВОСЛАВИЕ“

Повторно, по милоста Божја Ве информираме дека со благослов на нашиот надлежен епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј – излезе од печат веќе третиот број од епархискиот гласник на  Австралиско – сиднејска епархија при МПЦ-ОА – списанието „ПРАВОСЛАВИЕ“. Овој трет број на црковниот гласник е посветен на големиот исихаст Свети Григориј Палама, архиепископот Солунски. Во овој број ќе читате:   1 …