Настани

Воскресение Христово во соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

„Пасхата нова, света, Пасхата таинствена, Пасхата сечесна“, „Пасха непорочна, Пасха велика“, „Пасха што ни ги отвора дверите на рајот“, „Пасха што од тагата нè избавува“   На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, старешината на храмот протојереј – ставрофор Ефтим Бетински го објави светлото Христово Воскресение и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.   …

Воскресение Христово во храмот „Свети Наум Охридски“ во Аделаид (Јужна Австралија)

 Небесата достојно да се веселат, а земјата нека се радува; нека празнува светот – видливиот и невидливиот, зашто воскресна Христос, радоста наша вечна   На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Свети Наум Охридски“ во Аделаид, архимандритот Гаврил (Галев) го објави светлото Христово Воскресение и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.   Христос воскресна од мртвите, со смртта смртта ја …

Второ воскресение во храмот „Свети Кирил и Методиј“ во Розбери, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Со архангелите да го воспееме Христовото Воскресение, зашто Он е Избавителот и Спасител на нашите души, и во страшна слава, и во крепка сила, пак доаѓа да му суди на светот што го создаде (стихира на Господи повикав… на Вечерна во светата Недела на Пасха).   На 08.04.2018 година, на самиот ден на Воскресението Христово, во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Розбери, Сиднеј, Австралија, беше отслужена свечена Пасхална вечерна …

Воскресение Христово во храмот „Свети Никола“ во Перт (Западна Австралија)

Во Светата и сесветла ноќ на Воскресението, во тоа триумфално торжество за победата над смртта, живоносниот блесокот од празниот Гроб во Ерусалим ја озарува сета вселена со зраците на невечерниот, осми ден на Царството Христово. Тој блесок го осветлува и радува целото создание, видливо и невидливо, „небото, и земјата, и преисподната   На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Свети Никола“ во Перт, старешината на храмот протојереј Станко Јовановски …