Настани

Празникот Духовден во храмот „Свети Никола“ во Перт (Западна Австралија)

На 04. 06. 2017 година, во Недела на Педесетница, кога го празнуваме празникот Слегување на Светиот Дух – Духовден, како и споменот на светиот маченик Василск, Вториот Вселенски собор, и на светиот праведен Мелхиседек, цар Салимски,  во црковната општина „Свети Никола“ во Перт, старешината на храмот, протојереј Станко Јовановски отслужи света Златоустова литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По завршувањето на Светата Литургија беше …

Слегување на Светиот Дух – Духовден во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 04. 06. 2017 година, во Недела на Педесетница, кога го празнуваме празникот Слегување на Светиот Дух – Духовден, како и споменот на светиот маченик Василск, Вториот Вселенски собор, и на светиот праведен Мелхиседек, цар Салимски,  во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По завршувањето на …

За почитувањето на споменот на упокоените – Свети Јован Шангајски

Често гледаме како роднините се трудат да го изведат погребот или да го уредат гробот што побогато. Понекогаш се трошат големи средства за подигнување на раскошни споменици. Роднините и пријателите трошат пари и на венци и цвеќиња, кои не се положуваат во гробот, за да не го забрзаат распаѓањето на телото. Некои други сакаат преку објавување на некролози во весниците да ја искажат својата почит кон упокоениот, но и сочувството …

КАНОНИЗАЦИЈА НА СВЕТИОТ ЕПИСКОП ВЕЛИЧКИ ГАВРИЛ СВЕТОГОРЕЦ

На 28. 05. 2017 година, Недела 7 на Воскресението (на Светите Отци), кога Црквата го празнува споменот на свети Ахил Преспански, преп. Пахомиј Велики, во годината кога МПЦ – ОА слави 50 – годишен јубилеј од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на МПЦ – ОА и канонизација на Светиот Епископ Велички Гаврил Светогорец, во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, на утрената богослужба, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион …