НЕДЕЛА НА СТРАШНИОТ СУД (МЕСОПУСНА)

На 03. 03. 2019 година, во  третата подготвителна недела пред Великиот пост, Неделата на страшниот суд или Недела месопусна, кога го прославуваме споменот на светиот Лав папа Римски и светиот Флавијан Цариградски, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија беа отслужени Свети Божествени Литургии, на кои верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.