ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК – УТРО

На 25. 04. 2019 година, на Велики Четврток наутро, кога го празнуваме споменот на Тајната вечера, миењето на нозете, свештената молитва и предавството Јудино, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија, беа отслужени Свети Божествени Литургии, на кои верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По завршувањето на Литургиите беше отслужена Света Тајна Елеосвештение.  

ЦВЕТНИЦИ

Со гранки, умно и духовно очистени, верно да Го восфалиме Христа како децата, гласно пеејќи Му на Господа: Благословен си, Спасителу, Кој дојде во светот, за да го спасиш Адама од древната клетва, духовно станувајќи Новиот Адам, Спасителу, Слово, Кој благоволи да создадеш сè премудро, слава Ти. (Седален на Утрена на Цветници, глас 4) На 21.04.2019 година, кога го празнуваме влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим – празникот Цветници, …

ЛАЗАРЕВА САБОТА

Христе Боже, утврдувајќи ја верата во општото воскресение, пред Твоето страдање го воскресна Лазара од мртвите. Затоа и ние, како децата носејќи знаци на победа, Ти пеме Тебе, Победителу на смртта: Осана во висините! Благословен е Оној што доаѓа во името на Господа. (Тропар, глас 1) На 20. 04. 2019 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија, беа …

НЕДЕЛА НА СВЕТА МАРИЈА ЕГИПЕТСКА

Кога со посниот подвиг ги заудзда сите телесни нагони, ја покажа храброста и цврстината на твојата душа; сакајќи да го видиш крстот Господен, самата себе се распна за светот, сечесна. Оттука и желбата твоја да живееш живот ангелски, себлажена. Моли Го Христа Бога да им дарува прошка на гревовите на оние што со љубов го слават твојот свет спомен. (Седален на Утрена во Петта недела од Великиот пост, глас 8) …

ПЕТТИ АКАТИСТ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

На 12. 04. 2019 година, во петтиот петок од Великиот пост, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија,  беше отслужено Мало повечерие со  Акатистот на Пресвета Богородица.