Веронаука во црковната општина „Света Петка“ – Рокдејл (Нов Јужен Велс)

  Секој понеделник во црковната сала при ПЦО „Света Петка“ во Рокдејл – Сиднеј, о. Гаврил (Галев) одржува часови по веронаука. Темата за овој понеделник беше „За жените мироносици, и улогата на жената во семејството и црквата“. Верниците активно учествуваа во предавањето со свои прашања и размислувања на оваа тема.   In Church St. Petka in Rockdale, every Monday from 7:00 PM, there will be Bible study. Welcome. Секој Понеделник …

Соопштение за храмовата слава „Свети вмч. Георгиј“

Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric Diocese of Australia – Sydney Македонска Православна Црква – Охридска архиепископија Австралиско – сиднејска епархија   Со Благослов на надлежниот архиереј, Mитрополитот г. Тимотеј, Македонската Православна Црква „Св. великомаченик Георгиј и Пресвета Богородица” во Епинг, на 6-ти мај 2017 година ја одбележува својата храмова слава – „Свети великомаченик Георгиј”, свеченоста ке започне на 5 мај во 07.00 pm со Вечерна богослужба, потоа свеченото прославување …

Велигденско послание

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС ВОСКРЕСE!   Овој е денот што го создаде Господ, за да се зарадуваме и да се развеселиме во него![1]   Возљубени празникољупци, Денес велегласно бијат …

Соопштение: Распоред за престојните Велигденски богослуженија  во црквата „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

EASTER SCHEDULE OF THE SERVICES FOR HOLY WEEK   13 April – GREAT THURSDAY: DIVINE LITURGY of St.Basil the Great with holy anointment oil @ 9:00 am 6:30pm: READING OF THE 12 GOSPELS and The bringing out of the Holy Cross   14 April – GREAT FRIDAY: Vespers with the bringing out of the shroud (plashtanica) (Strict fast) @ 9:00 am Matins – BURIAL OF THE SHROUD @ 6:30pm:   …

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ВО ЦРКВАТА СВ. ПЕТКА ВО РОКДАЕЛ – СИДНЕЈ, СТРАСНА НЕДЕЛА И ВЕЛИГДЕН / EASTER SCHEDULE OF THE SERVICES FOR HOLY WEEK

EASTER SCHEDULE OF THE SERVICES FOR HOLY WEEK   12 April – GREAT WEDNESDAY: Presanctified Liturgy @ 9:00 am 13 April – GREAT THURSDAY: DIVINE LITURGY of St.Basil the Great with holy anointment oil @ 9:00 am 7:00 pm:  READING OF THE 12 GOSPELS  and The bringing out of the Holy Cross 14 April – GREAT FRIDAY: Vespers with the bringing out of the shroud (plashtanica) (Strict fast) @ 9:00 …