Организирана играорна група при МПЦО „Света Недела“ во Голд Кост

 Во организација на Управата на МПЦО „Света Недела“ во Голд Кост (Квинзланд) беше организирана играорна група, која секој петок со почеток во 18:00 часот ќе се состанува и ќе има проби и тренинзи во просториите на салата при храмот. Групата е отворена за нови членови, а членарината е бесплатна. Исто така, освен децата се покануваат и сите возрасни на вечера, пијалок, дружба и забава. На 30. 03. 2018 Македонската играорна …

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ БОГОСЛУЖБИ ПРИ МПЦО „СВЕТА НЕДЕЛА“ ВО ГОЛД КОСТ

Македонска православна црква „Света Недела“ – Голд Кост (Квинзланд)   По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Црковниот управен одбор на МПЦО „Света Недела“ од Голд Кост Ве известува дека протојереј – ставрофор Ѓоргија Лапоски ќе богослужи во нашиот храм и Ве поканува да земете активно учество на богослужбите, кои ќе се одржат во следниот распоред:   6 април – ВЕЛИКИ ПЕТОК – службата започнува вечерта во 18:00 …

РАСПОРЕД за светите богослужби при МПЦО “Св.Никола” – Перт во Страсната Седмица и Велигден 2018   / SCHEDULE оf Services for Holy Week and Pascha 2018 at Macedonian Orthodox Church of Saint Nikola – Perth

Р А С П О Р Е Д За Светите Богослужби при М.П.Црква “Св.Никола” на 8 Macedonia Pl. N.Perth во Страсната Седмица и Велигден 2018   S C H E D U L E Оf Services for Holy Week and Pascha 2018 at Macedonian Orthodox Church of Saint Nikola, 8 Macedonia Pl, North Perth, Western Australia 31st March  ЛАЗАРЕВА САБОТА – Св. Литургија LAZARUS SATURDAY – Divine Liturgy 8.30 а.m. 1st April …

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ 2018 ГОДИНА во Македонската православна црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн

  1.04.2018 – НЕДЕЛА – ЦВЕТНИЦИ – Света Божествена Литургија,  почеток во 9,00 наутро.   5.04.2018 – ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК – Света Божествена Василиева Литургија, почеток во 9,00 наутро. По Литургијата ќе се отслужи Општ Маслосвет. – ВЕЧЕРТА – Утрена богослужба со читање на 12 Евангелија за Христовите страдања, ИЗНЕСУВАЊЕ НА РАСПЕТИЕТО ХРИСТОВО, почеток во 7.00 часот навечер.   6.04.2018 – ВЕЛИКИ ПЕТОК – ЦАРСКИ ЧАСОВИ со ВЕЧЕРНА Богослужба и ИЗНЕСУВАЊЕ …

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА СТРАСНАТА НЕДЕЛА И ВЕЛИГДЕН  ПРИ МПЦО „СВЕТА ПЕТКА“ ВО РОКДЕЈЛ – 2018  / EASTER SCHEDULE OF THE SERVICES FOR HOLY WEEK AND EASTER АТ MOC „SAINT PETKA“  – ROCKDALE – 2018

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА СТРАСНАТА НЕДЕЛА И ВЕЛИГДЕН  ПРИ МПЦО „СВЕТА ПЕТКА“ ВО РОКДЕЈЛ – 2018   31 Март, Сабота, 2018 година – Лазарева Сабота, 8.30 часот. Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото високопреосвештенсво Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.   1 Април, Недела, 2018 година. 9.00 часот. Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, (Цветници) – Света Златоустова Литургија.   5 Април, Велики Четврток, Наутро: Света …