Илинден во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 02. 08. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Илија – Илинден и на преподобните 3 Пречистански маченици, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија – со што беше прославен празникот.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.